Alfons Mucha
Zájezd do Moravského Krumlova za díly Alfonse Muchy se konal 23.5.2008. Jelo nás kolem 15 od pravidelného výchozího bodu, tj. kina Vesmír. Ráno, v 6 hodin, bylo ještě chladno, ale obloha slibovala krásný den. Cesta byla dlouhá, předlouhá, ale kolem desáté hodiny jsme byli u zámku v Moravském Krumlově a šli hned na prohlídku. Ujala se nás mladá průvodkyně, která nás provedla výstavními prostory a seznámila nás s tématy jednotlivých pláten.
Slovanskou epopej tvoří 20 monumentálních pláten, na nichž jsou zachyceny výjevy z dějin českého národa a z dějin dalších slovanských národů. Obrazy vznikly na zámku Zbiroh, kde začal ve svých 50 letech malovat první plátna. Obrazy maloval celých 18 let.
V roce 1928 byl celý cyklus nazvaný Slovanská epopej, vystaven v Praze ve Veletržním paláci. Obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy, která je po II. světové válce zapůjčila do Moravského Krumlova, kde jsou vystaveny od roku 1963. Alfons Mucha celou Slovanskou epopej věnoval českému lidu. Tvoří ji velkorozměrová plátna, největší 8 x 6 m nainstalovaná v přízemí zámku a sahající od podlahy po strop. V 1. patře jsou vystaveny nám známé „Hradčany“ a bankovky, jejichž autorem je rovněž Alfons Mucha.
Po zakoupení nezbytných propagačních a dokumentačních materiálů jsme odjeli do nedalekých Ivančic, rodného města Alfonse Muchy (24.7.1860), Vladimíra Menšíka (9.10.1929) a chřestu. Zde jsme navštívili památník těchto slavných osobností města. Po shlédnutí obou expozic jsme nasedli do autobusu a s nabytými dojmy jsme se vraceli domů.
Zapsala ing. Hana Horynová